Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

014.jpg

 
 
 
 

NewsLETTER

 

GMINNY OŚRODEK KULTURY W RYMANOWIE

Posada Górna

Koło powstało w 1933 roku, jego przewodniczącą była wówczas Wiktoria Bolanowska. W czasie II wojny światowej z uwagi na obowiązujące rygory ustanowione przez niemieckiego okupanta Koło nie prowadziło żadnej działalności. Wznowiono ją dopiero w latach 1949-52, a jego przewodniczącą została Maria Bolanowska.

Jednak najbardziej aktywną pracą charakteryzował się okres 1960-1994. Funkcję przewodniczącej pełniła wtedy Michalina Krukar. Koło współpracowało z miejscową Ochotniczą Strażą Pożarną oraz z sołtysami Janem Michalickim i Józefem Niemczykiem. Po tym okresie przez pewien czas Koło praktycznie nie istniało. Dopiero w dniu 6 marca 2002 roku z inicjatywy ówczesnego sołtysa Jana Materniaka ponownie rozpoczęło swoją działalność. Spośród 25 nowych członkiń wybrano zarząd, który opracował regulamin określający program i formy pracy. Przewodniczącą została Elżbieta Pelczarska, która pełniła tą funkcję przez pięć lat. Po niej wybrano Elżbietę Krukar, która nadal pełni swoje obowiązki. Kolejni sołtysi Michał Chentosz i Józef Ziajka wspierali działalność Koła. Dzięki tej pomocy i współpracy z wieloma instytucjami i organizacjami, jak Rada Sołecka, Ochotnicza Straż Pożarna, Zespół Szkół Publicznych im. Anny z Działyńskich Potockiej, Akcja Katolicka,  Koło Charytatywne przy parafii św. Stanisława w Rymanowie Zdroju, Gminnym Ośrodkiem Kultury oraz gminną władzą samorządową działalność Koła stała się szczególnie pożądaną i nieodzowną w środowisku wsi.

Tradycją stało się wykonywanie przez członkinie Koła wieńców dożynkowych i zanoszenie ich w uroczystej procesji w dniu 15 sierpnia do kościołów w Rymanowie i Rymanowie Zdroju. Od 2002 roku Koło brało udział w Gminnym Konkursie Wieńca Dożynkowego. Wieńce z Posady Górnej zajmowały czołowe miejsca w Wojewódzkim Konkursie Wieńca Dożynkowego w Radomyślu Wielkim, a w 2002 roku miejscowa grupa wieńcowa reprezentowała gminę Rymanów na Powiatowych Dożynkach w Korczynie. Do pracy przy wieńcach oraz do uczestnictwa w korowodzie włączana jest młodzież i dzieci. Służy to przekazywaniu potomnym tradycji i umacnianiu lokalnego patriotyzmu.

Przez kilka lat członkinie Koła uczestniczyły w Turnieju Sołectw, prezentując tam swoje wyroby rękodzielnicze, domowe wypieki i potrawy. Uczestniczyły ponadto w wielu pokazach, wystawach i imprezach na terenie gminy, np. Konkursie Wielkanocnym, Pikniku Rodzinnym, obchodach święta 3 Maja, Powiatowym Przeglądzie Orkiestr Dętych czy Wielkiej Orkiestrze Świątecznej Pomocy. Reprezentowały Rymanów m.in. na "Włościańskim Jadle" w Giedlarowej oraz spotkaniu "Wokół Wigilijnego Stołu" w podrzeszowskiej Jasionce.

We współpracy ze Stowarzyszeniem Akcja Katolicka członkinie Koła organizowały "Dni Maryjne" oraz zabawy i gry integracyjne dla dzieci i młodzieży z różnych grup parafialnych. Ponadto angażowały się w obchody Dnia Babci i Dziadka, Dnia Matki, Dnia Kobiet, a także przygotowywały świąteczne upominki dla osób chorych i starszych. Do tradycji w Posadzie Górnej weszły tzw. zabawy opłatkowe, w których biorą udział mieszkańcy wsi i zaproszeni goście.

Niektóre członkinie Koła wraz z sołtysem wsi uczestniczą w pracach obrzędowej grupy "Rymanowianie", prezentującej obrzęd wesela z okolic Rymanowa. Autorkami przedstawienia są Danuta Litarowicz (dyrektor GOK) i Janina Bolanowska. Przedstawienie było pokazywane między innymi w Warszawie, Koprzywnicy koło Sandomierza, Tyczynie i Giedlarowej. Zespół ten bierze też udział w corocznej imprezie "Wesele Podkarpackie".

Jak wynika z uzyskanych informacji praca w Kole w Posadzie Górnej przynosi członkiniom wiele satysfakcji i radości, a przede wszystkim łączy je w pozytywnym działaniu dla dobra swojego środowiska. Organizowane wspólnie z członkami Ochotniczej Straży Pożarnej i Radą Sołecką spotkania, ogniska i wycieczki integrują społeczność wiejską w pracy na rzecz rozwoju swojej miejscowości.

Gminny Ośrodek Kultury w Rymanowie
38-480 Rymanów | ul. Grunwaldzka 11 | tel./fax. +48 13 43 55 067 | mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.