Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

002.jpg

 
 
 
 

NewsLETTER

 

GMINNY OŚRODEK KULTURY W RYMANOWIE

Świadkowie Historii

"Świadkowie historii - wielokulturowość w dolinie Taboru i Wisłoka" to przedsięwzięcie zrealizowane przez Gminny Ośrodek Kultury w Rymanowie. Projekt współfinansowany był ze środków Unii Europejskiej w ramach Osi 4 LEADER Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 Europejski Fundusz Rolny na Rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie.

Głównym założeniem tego zadania było przybliżenie mieszkańcom, turystom i kuracjuszom historii, kultury, zwyczajów i tradycji dawnych mieszkańców tych terenów, po których pozostały jedynie cmentarze greckokatolickie (Besko, Deszno, Wołtuszowa, Tarnawka) i żydowskie (Rymanów), często zaniedbane i zdewastowane. W opuszczonych wsiach stare cerkwiska, kamienne podmurówki domów, zdziczałe sady. W innych przetrwały: opuszczona synagoga (Rymanów) oraz nieliczne ocalałe cerkwie, przeważnie użytkowane dziś jako kościoły rzymskokatolickie (Wróblik Szlachecki i Królewski, Sieniawa) lub opuszczone i popadające w ruinę (Bałucianka, Królik Wołoski), a także krzyże przydrożne i kamienne kapliczki o wysokich walorach artystycznych. Pod koniec lat sześćdziesiątych na trenach wyludnionych wsi łemkowskich w Wisłoczku i Puławach zamieszkali Polacy z Zaolzia, stanowiący Ewangeliczną Wspólntę Zielonoświątkowców, która wyodrębniła się kilkadziesiąt lat temu z kościoła ewangelicko-augsburskiego.

W ramach realizowanego projektu wydano informator opisujący zabytki i atrakcje turystyczne w dolinie Taboru i Wisłoka oraz umieszczono w terenie tablice informacyjne, zawierające stare fotografie, przedwojenne mapy i opis historyczny. 

 

 

 

 

 

Przy realizacji projektu korzystano z materiałów i zdjęć otrzymanych od: Andrzeja Potockiego, Waltera Maksymowicza, Muzeum Budownictwa Ludowego i Muzeum Historycznego w Sanoku, Muzeum-Zamku w Łańcucie oraz Ewangelicznej Wspólnoty Zielonoświątkowej w Puławach i Wisłoczku. Wszystkim osobom, które udostępniły stare fotografie oraz pomogły przy realizacji zadania składamy serdeczne podziękowania.

Gminny Ośrodek Kultury w Rymanowie
38-480 Rymanów | ul. Grunwaldzka 11 | tel./fax. +48 13 43 55 067 | mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.