Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

 
 
 
 
 

NewsLETTER

 

GMINNY OŚRODEK KULTURY W RYMANOWIE

Kącik kulinarny

Zachęcamy do skorzystania z naszych propozycji

Syrop z kwiatów czarnego bzu

40 baldachów kwiatu czarnego bzu

2-3 cytryny

1,5 kg cukru

1 litr wody

 

Kwiaty bzu oddzielić od zielonych szypułek. Do kwiatów dodać pokrojone w kostkę cytryny i cukier. Wszystkie składniki razem wymieszać i zostawić na nasłonecznionym miejscu na 48 godzin. Po tym czasie dolać litr przegotowanej wody, zostawić na kilka dni i codziennie zamieszać. Następnie wszystko przecedzić, kwiaty i cytryny odcisnąć. Zlać do słoików i pasteryzować 10-15 minut. Można też całość po przecedzeniu zagotować ok. 10-15 minut, wtedy zlać do słoików i pasteryzować.

Stosować w okresie jesienno-zimowym podczas przeziębienia lub słodzić herbatę. Syrop działa odpornościowo.

 

Nalewka z kwiatu czarnego bzu

50 baldachów kwiatów czarnego bzu

2-3 cytryny

2-3 limonki

700 g cukru

1 l spirytusu 96%

1 l wody

 

Z wody i cukru ugotować syrop, wystudzić. Cytryny wyszorować, pokroić w kostkę lub plasterki, usunąć pestki. Z kwiatów bzu obciąć zielone szypułki. Kwiaty układać warstwami na przemian z cytryną w słoju i zalać przestudzonym syropem. Ustawić w nasłonecznionym miejscu na 10 dni, co jakiś czas zamieszać. Po tym czasie zlać sok, przecedzić przez sito, a kwiaty wycisnąć. Całość jeszcze raz przez przecedzić przez gazę. Połączyć ze spirytusem, dodać sok z limonki i wymieszać.

Karnawał okazją do spotkania

To był naprawdę udany wieczór

 

11 lutego 2020 r. w sali Domu Ludowego w Rymanowie-Posadzie Dolnej zorganizowany został bal karnawałowy. Impreza połączona była z obchodami święta zakochanych oraz tłustego czwartku, więc organizatorzy przygotowali dla uczestników lizaki w kształcie serca orz pączki. 

Czytaj więcej...

Spotkanie wigilijne

Święta tuż, tuż

 

18 grudnia 2019 r. odbyło się w sali Kina „Sokół” w Rymanowie spotkanie wigilijne dla członków Klubu Seniora. W magię zbliżających się świąt wprowadziła wszystkich specjalnie na tą okazję przygotowana oprawa – świątecznie udekorowana scena oraz niewielki, ale jakże symboliczny stół wigilijny, na którym znalazły się tradycyjne dania i opłatek. 

Czytaj więcej...

Dzień Seniora 2019

To było nasze święto

 

Już po raz trzeci spotkali się z okazji swojego święta członkowie rymanowskiego Klubu Seniora. 14 listopada 2019 r. w sali Domu Ludowego w Rymanowie-Posadzie Dolnej pokazali, że mają dystans do swojego wieku i ogromne poczucie humoru. Specjalnie na tą okazję przygotowali różnorodny program artystyczny, na który złożyły się wiersze, piosenki i tańce.

Czytaj więcej...

Narodowe Czytanie 2019

Aktywnie włączyliśmy się w tegoroczną akcję Narodowe Czytanie

 

W akcji Narodowego Czytania, zainicjowanej w 2012 roku przez prezydenta Bronisława Komorowskiego, członkowie rymanowskiego Klubu Seniora uczestniczyli po raz pierwszy. Wspólnie z Gminną Biblioteką Publiczną i Gminnym Ośrodkiem Kultury przygotowali inscenizację noweli Bolesława Prusa „Katarynka”. Premiera przedstawienia miała miejsce 7 września 2019 roku na deskach amfiteatru nad Czarnym Potokiem w Rymanowie-Zdroju.

Czytaj więcej...

Wycieczka do Kazimierza Dolnego i Janowca

Kolejna udana wycieczka już za nami

Kolejna wycieczka seniorów odbyła się 28 sierpnia 2019 r. Tym razem program wyjazdu obejmował zwiedzanie Kazimierza n/Wisłą i Janowca. 

Czytaj więcej...

Wycieczka do Warszawy

Odwiedziliśmy naszą stolicę

W dniach 4-5 lipca 2019 r. członkowie Klubu Seniora brali udział w wycieczce do Warszawy. Uczestniczyła w nich 39 osobowa grupa. Oprowadzani przez panią przewodnik Barbarę Popiel zwiedzili m.in. Świątynię Opatrzności Bożej, ogrody w Wilanowie, budynek Sejmu, Łazienki Królewskie oraz Zamek Królewski. Mieli także okazję odwiedzić Pałac Kultury i Nauki, grób ks. Jerzego Popiełuszki, Stadion Narodowy, Grób Nieznanego Żołnierza i Cmentarz Wojskowy na Powązkach.

Czytaj więcej...

Majówka w Klubie Seniora

Majowe spotkanie Klubu Seniora

 

Obchodzony corocznie w maju Dzień Matki stał się okazją do spotkania członków Klubu Seniora i zorganizowania uroczystej majówki. 15 maja 2019 r. w sali Domu Ludowego w Rymanowie-Posadzie Dolnej zgromadzili się nasi seniorzy oraz zaproszeni goście. 

Czytaj więcej...

Aktywnie włączamy się w życie kulturalne naszej gminy

Prezentujemy nasze umiejętności

 

Członkowie działającego przy Domu Kultury w Rymanowie Klubu Seniora aktywnie włączają się w udział w wydarzeniach kulturalnych organizowanych na terenie gminy. Tango w wykonaniu grupy tanecznej złożonej z naszych seniorów mogli obejrzeć widzowie uczestniczący w koncercie z okazji Dnia Kobiet. W programie wystąpili również Maria Przybylska i Józef Pelczar, którzy zaprezentowali skecze „Masełko” i „Marzenia kobiety”, a panie Teresa Dziamałek, Halina Reptak, Urszula Donica i Zofia Wołosiak oraz pan Jan Pelczar przedstawili skecz „Randka w ciemno”. 

Czytaj więcej...

Spotkanie karnawałowe

Karnawał trwa. Bawimy się i my!

 

21 lutego 2019 r. członkowie Klubu Seniora spotkali się w sali Domu Ludowego w Rymanowie-Posadzie Dolnej na imprezie karnawałowej. W spotkaniu uczestniczyli też panowie Andrzej Pitrus – Przewodniczący Rady Miejskiej w Rymanowie i Grzegorz Wołczański – zastępca Burmistrza Gminy Rymanów. 

Czytaj więcej...

Kurs koronki frywolitkowej

Poznajemy tajniki tworzenia koronki frywolitkowej

Wśród naszych seniorek nie brakuje osób, dla których doskonałą formą na relaks jest dzierganie serwetek i innych ozdób. Dla wszystkich zainteresowanych tym tematem pań zorganizowano w dniach 11 i 15 lutego oraz 9 kwietnia 2019 r. kurs koronki frywolitkowej.

Czytaj więcej...

Gminny Ośrodek Kultury w Rymanowie
38-480 Rymanów | ul. Grunwaldzka 11 | tel./fax. +48 13 43 55 067 | mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.