Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony! 

wólka

Obecnie niezamieszkała wioska łemkowska na północnych stokach Przymiarek, na południowy zachód od Rymanowa-Zdroju.

Wólkę lokowano na prawie wołoskim w 1577 r. w prywatnych dobrach rymanowskich. Nigdy nie było tu cerkwi, wierni uczęszczali do świątyni w sąsiedniej Bałuciance lub w Klimkówce.

Przed wojną Wólka oraz kilka innych wiosek z okolicy Rymanowa stanowiła prężny ośrodek rzeźby ludowej. Miejscowi rzeźbiarze wytwarzane wyroby z powodzeniem sprzedawali w Iwoniczu-Zdroju i Rymanowie-Zdroju.

Po wojnie, w sierpniu 1945 r., całą ludność wysiedlono na Ukrainę w okolice Tarnopola. Opuszczone domy zostały rozebrane w 1948 r. Do lat 60–tych XX wieku pola Wólki uprawiali mieszkańcy okolicznych wsi. W latach następnych podczas rekultywacji terenu pozostałości po zagrodach, studnie i sady zostały zrównane z ziemią. Po wsi nie pozostał nawet ślad.

 

Biuro Informacji Turystycznej w Rymanowie-Zdroju
38-481 Rymanów-Zdrój | ul. Zdrojowa 40 | tel. +48 13 43-57-190 | mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.
Godziny otwarcia: Poniedzialek w godz. 10:00-16:00 | Wtorek-Piątek w godz. 8:00-16:00 | Sobota w godz. 8:00-14:00