Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony! 

Wernejówka

Niezamieszkała wieś w zakolu Wisłoka powyżej Puław Dolnych, lokowana w 1559 r. na prawie wołoskim. Zamieszkiwana była przez Łemków, którzy na swoje potrzeby sami produkowali żywność i artykuły codziennego użytku.

Wernejówka była przysiółkiem Puław. Istniała tu drewniana cerkiew wybudowana w 1926 r., dwie gajówki oraz folusz i tartak wodny należące do polskiej rodziny Zielińskich. Po wojnie miejscową ludność przesiedlono na tereny Ukrainy.

Do dzisiaj przetrwała fragmentami stara droga z Wernejówki do Surowicy, przy której zachowała się murowana kapliczka z 1922 r. Po starych zabudowaniach pozostały resztki kamiennych piwnic i zdziczałe sady. Po małej cerkiewce i otaczającym ją cmentarzu zachował się jedynie rosnący wokół wieniec świerków i stara, kilkusetletnia lipa rosnąca na rozstaju dróg.

Przepływający przez Wernejówkę Wisłok tworzy piękny przełom rzeczny, wrzynając się w zachodnią ścianę doliny i ukazując przekrój przez łupki menilitowe.

Biuro Informacji Turystycznej w Rymanowie-Zdroju
38-481 Rymanów-Zdrój | ul. Zdrojowa 40 | tel. +48 13 43-57-190 | mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.
Godziny otwarcia: Poniedzialek w godz. 10:00-16:00 | Wtorek-Piątek w godz. 8:00-16:00 | Sobota w godz. 8:00-14:00