Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!



 

Rudawka Rymanowska

Mała wieś w dolinie Wisłoka, lokowana na prawie wołoskim w 1589 r. kiedyś zamieszkiwana przez Łemków. Od początku istnienia należała do dóbr rymanowskich. W XIX wieku działała tutaj kopalnia ropy naftowej. Po II wojnie światowej miejscowość została wysiedlona. Obecnie na terenie wsi znajduje się ośrodek wypoczynkowy oraz sezonowa stadnina koni. Po starych mieszkańcach nie pozostały żadne pamiątki, zachował się jedynie kamienny  postument kapliczki, z której krzyż został wyłamany.

Na obszarze Rudawki występują źródła wód mineralnych. Są to solanki jodowo-bromowe oraz siarczanowe. Znajduje się tu także cieplica o temperaturze 480C.

Osobliwością przyrodniczą jest przełom Wisłoka, który tworzy tutaj malowniczy jar o ścianach wysokich do 40 m. Jest to największa w polskich Karpatach odkrywka łupków menilitowych.

 

jar Wisłoka. Ściana z trawertynem           lodospady         Ściana

Biuro Informacji Turystycznej w Rymanowie-Zdroju
38-481 Rymanów-Zdrój | ul. Zdrojowa 40 | tel. +48 13 43-57-190 | mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.
Godziny otwarcia: Poniedzialek w godz. 10:00-16:00 | Wtorek-Piątek w godz. 8:00-16:00 | Sobota w godz. 8:00-14:00