Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!



 

Królik Wołoski

Niezamieszkała wieś łemkowska na południe od Królika Polskiego. Powstała na prawie wołoskim w XVI wieku, na części gruntów istniejącego już Królika Polskiego. Zamieszkiwana była przez ludność ruską obrządku wschodniego. W XIX wieku w miejscowości funkcjonował ośrodek kamieniarski.

Walki toczone na tym terenie podczas I i II wojny światowej przyniosły wiele zniszczeń w zabudowie wsi. Do tragicznego końca miejscowości przyczyniły się wydarzenia mające miejsce po II wojnie. W latach 1945 -946 część mieszkańców wysiedlono na tereny Ukrainy w okolice Złoczowa. Pozostali wyjechali z Królika Wołoskiego w czasie Akcji „Wisła”, osiedlając się na Ziemiach Odzyskanych. Opuszczone tereny wsi zostały przyłączone do sąsiedniego Królika Polskiego.

 

cerkiew w latach 50-tych

 

Dziś po wsi pozostała jedynie murowana cerkiew greckokatolicka pw. Przeniesienia Relikwii św. Mikołaja z 1843 r. - obecnie w ruinie, a obok parawanowa dzwonnica i cmentarz oraz resztki muru z dzikiego kamienia. Na terenie cmentarza znajduje się 35 starych nagrobków, z których najstarsze pochodzą z lat osiemdziesiątych XIX w.

 

ruina cerkwi

 

Przy bocznej drodze, 200 m na południe od cerkwi stoi najstarsza w okolicy kapliczka przydrożna z 1794 r. 600 m dalej, po przeciwnej stronie szosy tzw. Necowa Kaplica z 1898 r.

Biuro Informacji Turystycznej w Rymanowie-Zdroju
38-481 Rymanów-Zdrój | ul. Zdrojowa 40 | tel. +48 13 43-57-190 | mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.
Godziny otwarcia: Poniedzialek w godz. 10:00-16:00 | Wtorek-Piątek w godz. 8:00-16:00 | Sobota w godz. 8:00-14:00